IEPER: Scholieren beschilderen ziekenhuisgangen op geriatrie Jan Yperman Ziekenhuis

Ingediend door Stefaan op wo, 07/05/2025 - 08:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

'Bewegen' op de geriatrie krijgt een creatieve boost: de beweegroute, een reeks van simpele beweegoefeningen voor oudere patiënten, wordt op de muren uitgewerkt in grote kleurrijke muurschilderingen. Het doel? Niet alleen de fysieke gezondheid stimuleren, maar ook het mentaal welbevinden van oudere patiënten versterken.

Bewegen is méér dan stappen tellen
Geriater dr. Bart Werbrouck wijst op het brede belang van beweging bij ouderen. "Het gaat niet enkel om fysieke fitheid," zegt hij. "Regelmatige beweging helpt ook de cognitieve functies scherp te houden en kan geheugenproblemen helpen vertragen. De bestaande beweegroutes op de geriatrieafdelingen waren functioneel, maar misten aantrekkingskracht. Gewoon A4’tjes op de muur met daarop afbeeldingen van haalbare bewegingsoefeningen – dat kon beter.”

Met de uitbreiding van het ziekenhuis kwamen er extra gangen bij die de geriatrie verbinden met het nieuwe gebouw. Voor dr. Werbrouck hét moment om de beweegroute nieuw leven in te blazen, mét visuele flair. Hij klopte aan bij de dienst communicatie en bij Flore Colpaert (maatschappelijk werker), die op zoek gingen naar een creatieve manier om 'beweging' aantrekkelijk voor te stellen.

Jong talent in actie
Er werd gezocht naar jonge kunstenaars om mee samen te werken en die werden gevonden in de Ieperse middelbare school Heilige Familie. Leerlingen van het zesde jaar ‘Decoratie, Etalage en Publiciteit’ maken er onder begeleiding van leerkracht Kurt Vangheluwe een geïntegreerd eindwerk (GIP) van. Ze verdiepten zich het voorbije schooljaar in ouderenzorg, communicatie via beeld en het belang van een aangename zorgomgeving.

Leerlingen aan het werk in het ziekenhuis van 5 tot 14 mei
Deze week zijn twaalf leerlingen – samen met drie leerkrachten – effectief aan de slag op de geriatrie-afdelingen. Ze werken aan de uitrol van de nieuwe beweegroute én de herinrichting van de revalidatiezaal. Van kleurrijke muurschilderingen met bewegingsopdrachten tot een warme, huiselijke sfeer in de gemeenschappelijke ruimte: kunst en zorg gaan hand in hand.

Geriater Geert Gabriel hoopt op een blijvend effect. "Niet alleen voor onze patiënten, maar ook voor bezoekers en personeel. Een omgeving die uitnodigt tot bewegen én een goed gevoel geeft, helpt iedereen vooruit."

Hans Debel, directeur van de Heilige Familie: "Wanneer onze leerlingen mogen meewerken aan een tastbaar project dat ook echt het publiek bereikt, stijgt hun motivatie aanzienlijk. Het feit dat ze nu iets kunnen betekenen voor de geriatrieafdeling van jullie ziekenhuis, maakt indruk — en doet hen ongetwijfeld ook even nadenken over een levensfase die voor hen nog veraf lijkt. Ons jaarthema ‘Samen Sterk -Let’s stay human together’ sluit hier perfect bij aan”.

Geschreven door
Mandelnieuws/ Foto Jan Yperman Ziekenhuis