๐๐๐ญ ๐๐ฅ๐๐๐ฆ๐ฌ ๐๐๐ฅ๐๐ง๐ ๐ฏ๐ซ๐๐๐ ๐ญ ๐ฆ๐๐๐ซ ๐๐ฎ๐ข๐๐๐ฅ๐ข๐ฃ๐ค๐ก๐๐ข๐ ๐จ๐ฏ๐๐ซ ๐๐ ๐๐จ๐ง๐ญ๐ซ๐จ๐ฅ๐ ๐จ๐ฉ ๐๐ฎ๐ข๐ญ๐๐ง๐ฅ๐๐ง๐๐ฌ๐ ๐๐ข๐ ๐๐ง๐๐จ๐ฆ๐ฆ๐๐ง ๐๐ข๐ฃ ๐ฅ๐๐๐๐ฅ๐จ๐ง๐๐ซ๐ฌ ๐ข๐ง ๐๐จ๐๐ฌ๐๐ฅ๐๐ซ๐. ๐๐ข๐ฃ๐๐๐ง๐ฌ ๐๐ ๐ ๐๐ฆ๐๐๐ง๐ญ๐๐ซ๐๐๐ ๐ฌ๐ญ๐๐ฅ๐๐ ๐ซ๐๐๐๐ฌ๐ฅ๐ข๐ ๐๐๐ญ๐๐ซ ๐๐ฅ๐๐๐ฒ๐ฌ (๐๐ฅ๐๐๐ฆ๐ฌ ๐๐๐ฅ๐๐ง๐ ) ๐ก๐ข๐๐ซ๐จ๐ฏ๐๐ซ ๐๐๐ง ๐ฆ๐จ๐ง๐๐๐ฅ๐ข๐ง๐ ๐ ๐ฏ๐ซ๐๐๐ ๐๐๐ง ๐ก๐๐ญ ๐ฌ๐ญ๐๐๐ฌ๐๐๐ฌ๐ญ๐ฎ๐ฎ๐ซ. โ๐๐จ๐ฅ๐ข๐๐๐ซ๐ข๐ญ๐๐ข๐ญ ๐ค๐๐ง ๐๐ฅ๐ฅ๐๐๐ง ๐๐ฅ๐ข๐ฃ๐ฏ๐๐ง ๐๐๐ฌ๐ญ๐๐๐ง ๐๐ฅ๐ฌ ๐ฆ๐ข๐ฌ๐๐ซ๐ฎ๐ข๐ค ๐ค๐จ๐ซ๐๐๐๐ญ ๐ฐ๐จ๐ซ๐๐ญ ๐๐๐ง๐ ๐๐ฉ๐๐ค๐ญ,โ ๐ฌ๐ญ๐๐ฅ๐ญ ๐๐ฅ๐๐๐ฒ๐ฌ.
Tijdens de raadszitting van 2 maart kaartte raadslid Peter Claeys (Vlaams Belang) aan hoe het OCMW van Roeselare controleert of leefloners eigendommen of inkomsten in het buitenland hebben. Wie over dergelijk vermogen of vastgoed beschikt, moet dat immers eerst aanspreken vooraleer recht te hebben op een leefloon. In de praktijk blijkt die controle echter moeilijk. De Kruispuntbank van de Sociale Zekerheid geeft enkel zicht op gegevens binnen Belgiรซ, waardoor lokale besturen vaak aangewezen zijn op verklaringen op eer of beperkte externe controles. Deze manier van werken is volgens het Vlaams Belang vaak zo lek als een zeef.
๐๐๐๐๐ฅ๐จ๐จ๐ง ๐ฆ๐จ๐๐ญ ๐๐๐ซ๐ฅ๐ข๐ฃ๐ค ๐๐ง ๐๐จ๐ง๐ญ๐ซ๐จ๐ฅ๐๐๐ซ๐๐๐๐ซ ๐๐ฅ๐ข๐ฃ๐ฏ๐๐ง
Volgens Claeys is het belangrijk dat het OCMW alle mogelijke middelen inzet om misbruik te voorkomen en het draagvlak voor sociale steun te behouden. โHet leefloon is een essentieel vangnet voor mensen die het echt nodig hebben, maar het systeem moet ook eerlijk blijven voor de belastingbetaler,โ stelt hij. Daarom vroeg hij het stadsbestuur welke controles vandaag gebeuren en of die volgens het college volstaan om misbruik effectief tegen te gaan. Het Vlaams Belang pleit ervoor dat Roeselare alle lokale mogelijkheden maximaal benut om buitenlandse eigendommen te controleren. Daarnaast moet het stadsbestuur volgens Claeys ook bij de federale overheid aandringen op bijkomende wetgeving. Zo zouden OCMWโs structureel beroep moeten kunnen doen op gespecialiseerde onderzoeksbureaus om buitenlandse eigendommen op te sporen. โAlleen zo kunnen we vermijden dat belastinggeld verkeerd wordt gebruikt en ervoor zorgen dat sociale steun terechtkomt bij onze mensen die er werkelijk recht op hebben,โ besluit Claeys.