Vandaag is het dag op dag 80 jaar geleden dat een atoombom de Japanse stad Hiroshima verwoestte. Roeselaars beeldend kunstenaar Axel Fabry greep die verjaardag aan om een bronzen kunstwerk te creëren.
Op 6 augustus 1945 om 8.15 uur plaatselijke tijd sloeg een atoombom in op Hiroshima. Die had een allesverwoestend effect. “Als kind hoorde ik voor het eerst over de verwoesting van Hiroshima door ‘Little Boy’”, vertelt Axel. “Tot op de dag van vandaag blijven de beelden die ik toen als kind zag mij bij: een desolate vlakte, slechts één enkel gebouw dat nog overeind stond, terwijl alle andere structuren waren weggevaagd door de immense kracht van de explosie. Er was geen teken van leven, de mensen waren verdwenen. Alleen hun schaduwen waren nog zichtbaar, gebrand op de grond. Die indringende beelden hebben een onuitwisbare indruk op mij achtergelaten en mij altijd diep geraakt.”
Eerbetoon
Axel liep dan ook al jaren rond met het idee om een kunstwerk te maken rond Hiroshima. “Als eerbetoon aan de slachtoffers en als blijk van medeleven met het Japanse volk”, zegt hij. Precies 80 jaar na datum heeft Axel het bronzen werk klaar. Hij doopte het toepasselijk ‘Hiroshima’. “Het kunstwerk stelt een wandelende mens voor, gevangen in dat ene moment waarop de atoombom ontplofte”, licht hij het beeld toe. “Slechts een fractie van een seconde na de detonatie volgde een verblindende lichtflits en een vuurbal, een ogenblik later bleef er alleen nog een schaduw over. Het unieke werk staat symbool voor wat het Japanse volk heeft moeten doorstaan, het toont de gruwel die het Japanse volk moest ondergaan.”
De kunstenaar hoopte dat zijn werk een plekje zou krijgen in het Belgisch paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Osaka. “Maar ik was helaas te laat”, zegt hij. “Nu hoop ik het werk alsnog ergens in de regio te kunnen tentoonstellen.”