WINGENE/RUISELEDE: Herstart voor cultuurcentra in Keizerspark en Polenplein

Ingediend door Stefaan op wo, 28/01/2026 - 08:00

De realisatie van twee nieuwe cultuurcentra in het Keizerspark in Wingene en aan het Polenplein in Ruiselede vraagt een nieuwe vergunningsaanvraag. In Wingene is die ondertussen opnieuw ingediend. In Ruiselede wordt eerst nog gewerkt aan enkele noodzakelijke aanpassingen aan het ontwerp.

De plannen zijn ambitieus. In Wingene komt er in het Keizerspark een nieuwbouw met een cultuurzaal, bibliotheek, loketten en een ontmoetingsruimte. In Ruiselede gaat het om een project met een cultuurzaal, polyvalente zaal en een ontmoetingscafé op het Polenplein. Beide projecten blijven wel binnen hun budget, respectievelijk 12 miljoen en 8 miljoen euro, en staan in de meerjarenplanning.

“Het is een bittere pil om te slikken. We stonden klaar om te starten en botsen nu opnieuw op regelgeving die het lokale werk vertraagt”, zegt burgemeester Lieven Huys. “Maar we geven niet op. We willen onze inwoners opnieuw een plek geven waar cultuur kan bloeien en plaats is om elkaar te ontmoeten.”

Nieuw ingediende vergunning Keizerspark Wingene
Voor het vrijetijdscentrum in het Keizerspark werd intussen een hernieuwde omgevingsvergunning ingediend. De plannen zelf blijven ongewijzigd. Het gebouw voorziet onder andere in een polyvalente cultuurzaal, bibliotheek met leescafé, gemeenteloketten, vergaderruimtes en een ontmoetingsruimte.

“Dit wordt het kloppend hart van vrije tijd, cultuur en dienstverlening in Wingene. Door de vlotte heropstart van de vergunningsprocedure verliezen we geen tijd. Komende zomer zou de aannemer bekend moeten zijn. De opening blijft voorzien in 2028”, aldus schepen van cultuur Brecht Warnez.

Aangepaste plannen voor project Polenplein Ruiselede
Voor het cultuurcentrum aan het Polenplein in Ruiselede is een aangepaste vergunningsaanvraag nog niet mogelijk. De provincie vernietigde op 15 januari de vorige vergunning en formuleerde daarbij drie duidelijke opmerkingen. Het gebouw moet 50 cm hoger ingepland worden omwille van de overstromingsveiligheid. De luifel aan het café moet worden aangepast om binnen de ruimtelijke voorschriften te passen. De aanvraag moet voortaan verlopen via de bevoegde instantie, conform de rechtspraak van het Grondwettelijk Hof.

De gemeente heeft intussen haar bouwpartners gevraagd om de plannen aan te passen, met duidelijke richtlijnen: hou rekening met de opmerkingen en blijf binnen het voorziene budget. Met toneelvereniging de Ruyssende Lede zal aan tafel worden gezeten om een tijdelijke oplossing te zoeken.

“Het is jammer dat we hier een tussenstap moeten nemen, maar we doen dat doelgericht en zonder onze ambitie los te laten. In het hart van Ruiselede komt een cultuurhuis dat ons verenigingsleven vleugels geeft,” besluit fusieschepen Greet De Roo.
 

Geschreven door
Mandelnieuws