Het nieuwe jaar luidt heel wat maatregelen in die impact zullen hebben op ons werk, gezin en portefeuille!

Ingediend door Stefaan op do, 01/01/2026 - 08:00

Het nieuwe jaar luidt heel wat maatregelen in die impact zullen hebben op ons werk, gezin en portefeuille. Vooral op het vlak van werk verandert er enorm veel op 1 januari. Zo zien meer dan 1 miljoen werknemers hun lonen stijgen en verliest een eerste groep mensen een werkloosheidsuitkering. Daarnaast gaat het terug-naar-werkbeleid van de federale regering voor langdurig zieken een nieuwe fase in en worden werklozen die geen job zoeken, sneller gesanctioneerd. 

Ook op financieel vlak staat er heel wat op til in 2026: denk aan de invoering van de veelbesproken meerwaardebelasting en de centenindex. Maar ook een treinkaartje, een postzegel of je lidgeld van de mutualiteit wordt duurder. Verder stijgt het nettarief op aardgas, deze van elektriciteit daalt. Het fiscaal voordeel voor een gift daalt ook. 

Gezin
Voor gepensioneerden verandert er vanaf 1 januari heel wat. Op 31 december 2025 stopte de opbouw van de 'oude' pensioenbonus, nu begint de nieuwe bonus, die van de regering-De Wever al op te bouwen. Die krijg je als je langer werkt dan de wettelijke pensioenleeftijd en een loopbaan van 35 jaar van 156 gewerkte dagen hebt (én minstens 7.020 gewerkte dagen in totaal). Moederschapsrust, zorgverlof en tijdelijke werkloosheid tellen onbeperkt mee als gelijkgestelde periodes. Per jaar dat je langer werkt dan de wettelijke pensioenleeftijd stijgt je wettelijk brutopensioen met 5 procent. De wettelijke pensioenleeftijd ligt vandaag trouwens op 66, vanaf 2030 is dat 67.

Pensioenen niet meer cash aan huis uitbetaald
Tot dusver kregen nog zo'n 3.000 gepensioneerden elke maand hun pensioen in cash door de postbode uitbetaald. Die uitbetaling van het pensioen in cash aan huis zal niet meer kunnen. De Federale Pensioendienst betaalt je pensioen dan alleen nog via een bankoverschrijving op een persoonlijke zichtrekening.

Centenindex geldt ook voor hogere pensioenen
De gedeeltelijke indexsprong, de zogenoemde centenindex, zal ook gelden voor de hogere pensioenen. Dat betekent dat alle (bruto)pensioenen boven de 2.000 euro in de komende jaren 2 keer een indexering van 40 euro krijgen in plaats van een indexering van 2 procent op het hele pensioenbedrag. De perequatie, het mechanisme waarbij pensioenen van ambtenaren bovenop de index kunnen stijgen, wordt volledig geschrapt in de loop van 2026. Ook hier is het nog even wachten tot de wet goedgekeurd is.

Nieuwe instroom in ziektepensioen voor ambtenaren stopt
Vanaf 1 april stopt de nieuwe instroom in het ziektepensioen voor statutaire ambtenaren.  Vandaag hebben de meeste federale, vastbenoemde ambtenaren elk jaar recht op een aantal ziektedagen, die ze bovendien kunnen opsparen. Als ze dan ziek zijn, worden die dagen aan 100 procent loon betaald. Komend jaar zullen de pensioenen van werknemers en zelfstandigen niet aangepast worden aan de stijgende welvaart. Tot nu toe werden pensioenen na 5 jaar en na 15 jaar structureel verhoogd met 2 procent.  Ook voor de rest van de regeerperiode, dus tot 2029, is die welvaartsaanpassing op nul gezet. 
 

Geschreven door
Mandelnieuws